NOT KNOWN DETAILS ABOUT BADANIE OCT

Not known Details About Badanie oct

Not known Details About Badanie oct

Blog Article

Tomograf OCT wprowadza do oka wiązkę światła, która odbija się, informując lekarza okulistę o tym, gdzie położjust one są dane części narządu. Szczegółowa analiza współczynnika odbicia światła od kolejnych warstw siatkówki pozwala na wczesne zdiagnozowanie różnych patologicznych zmian zachodzących w rejonie siatkówki.

Dzięki badaniu OCT można dokonać analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki.

Badanie OCT opiera się na wykorzystaniu wiązki światła, pochodzącej z diod LED. Specjalista jest w stanie ocenić obraz odbicia światła od warstw siatkówki, co umożliwia bardzo wczesne wykrywanie zmian chorobowych w różnych strukturach oka.

Badanie OCT jest całkowicie bezpieczne dla oka. Wiązka światła wykorzystywana podczas badania jest nieszkodliwa, a podczas badania zachowujemy pozycję siedzącą.

Umożliwia to bardzo wczesne wykrycie zmian w przedniej i tylnej części gałki ocznej, w tym rogówki, kąta przesączania, plamki, nerwu wzrokowego i siatkówki. Dzięki badaniu OCT możliwe jest m.in.

Uwaga: Dzięki swojej precyzji i możliwości powtarzania, badanie OCT jest doskonałym narzędziem do monitorowania stanu zdrowia oczu oraz efektywności leczenia.

Promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary, jest całkowicie bezpieczny, gdyż wykorzystywane są w nim promienie bliskie światłu podczerwonemu. Nie mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznym promieniowaniem jonizującym. Koherentną tomografię optyczną nazywa się często biopsją optyczną, ponieważ umożliwia ona bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Obraz „wycinków” oka widoczny jest na monitorze komputera.

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

OCT jest również używane do monitorowania skuteczności leczenia oraz obserwacji postępu w chorobach oczu, takich jak choroby siatkówki czy jaskra.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposaża single jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.

cukrzycowym obrzęku plamki wynikającym z uszkodzenia naczyń i gromadzenia się płynu w środkowej części siatkówki. Badanie oct OCT daje także możliwość stwierdzenia obrzęku plamki występującego z innych przyczyn, odkrycia otworu w plamce żółtej, a także centralnej retinopatii surowiczej (CRS) związanej z surowiczym ograniczonym odwarstwieniu siatkówki, dającego efekt zamglenia lub pogorszenia się ostrości widzenia. Badanie OCT ma także ogromne znaczenie diagnostyczne w przypadku jaskry, dzięki analizie tarczy nerwu wzrokowego i otaczających go neuronów.

U niektórych osób, zwłaszcza starszych możliwe jest wystąpienie przejściowego uczucia zmęczenia lub dezorientacji.

Przed wykonaniem zdjęcia lekarz poprosi pacjenta, aby przez chwilę powstrzymał się od mrugnięcia powieką.

Report this page